امام زاده بی بی حور و بی بی نور
   آرامگاه معصوم زادگان بی بی حور و بی بی نور از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) در روستای جابوز واقع در بخشش ششطراز شهرستان خلیل آباد واقع شده است. روستای جابوز در ۲۰ کیلومتری غرب شهرستان خلیل آباد واقع شده است و جاده کاشمر و خلیل آباد و بردسکن از شمال روستا عبور می کند. بقعه این معصوم زادگان نیز در مرکز روستا در نزدیکی مسجد جامع قرار گرفته است. این زیارتگاه مورد توجه و عنایت مردم روستای جابوز و روستاهای اطراف و شهرستان های هم جوار بردسکن، خلیل آباد و کاشمر قراردارد. مردم از راه های دور و نزدیک جهت زیارت و ارادت، گره گشایی و حل مشکلات قدم به این آستان مطهر این دو بزرگوار می گذارند.
بنای این مکان مقدس در گذشته قدیمی و دارای ضریحی چوبی بوده است، توسط خیران نیک اندیش این روستا باغ ها و زمین های اطراف بقعه با متراژ ۵۰۰۰ مترمربع خریداری شد که طرح جامع هم اکنون درحال اجرا است. در این آستان مطهر برای رفاه زائران، امکانات و تجهیزات مناسبی در نظر گرفته شده است؛ آشپزخانه، سرویس های بهداشتی و سالن بزرگ نوساز به طول ۱۷ با عرض۱۷ که قالی فرش شده بقعه اصلی را تشکیل می دهد. در سال ۱۳۸۹ضریح جدید توسط هنرمندی از میبد یزد ساخته شد که دقیقا در وسط سالن بر روی سنگ قبر دو معصوم زادگان بی بی حور و بی بی نور قراردارد. داخل سالن بقعه نیز از چهار طرف با درهای نسبتا بزرگی برای ورود و خروج تعبیه شده است. در ایام هفته برنامه های مختلف مذهبی و فرهنگی بسیاری به کمک خادمان افتخاری و هیات امنا این آستان مقدس اجرا می شود که از جمله آن ها می توان به دعای کمیل، دعای ندبه،.دعای توسل و زیارت عاشورا اشاره کرد.
روزهای سه شنبه و جمعه این آستان مطهر بیشترین تعداد زائر را به خود اختصاص می دهد که مردم این روستای جابوز با ادای نذری پس از روضه خوانی با آش محلی از زائران و مجاوران پذیرایی می کنند. بقعه متبرکه معصوم زادگان بی بی حور و بی بی نور در مناسبت های مختلف سال با اجرای ویژه برنامه های مختلف فرهنگی و مذهبی پذیرای زائران و مجاورانی می باشد .


قدمتقدمت
شماره ثبت0
تاریخ ثبت1300/00/00
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

ارتباط با ما
سایر شهرستان ها
خدمات الکترونیک
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق